Jesteś tutaj:

Majówka Rowerowa

Data: 01.05.2017 r., godz. 9:00    1687
Burmistrz Wyszkowa zaprasza do udziału w 5. edycji Majówki Rowerowej.

  • Trasa 20 km (start 10.30)
Prowadzący: Bogumiła Tomaszewska, Maciej Sarnacki.

Jest to najkrótsza z tras pierwszomajowego rajdu rowerowego. Trasa o charakterze rekreacyjnym przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi i seniorów, prowadzić będzie przez Natalin do Leszczydołu-Nowin, gdzie w lesie uczestnicy odwiedzą cmentarz i mogiły wojenne z okresu I wojny światowej. Następnie uczestnicy przejadą do Leszczydołu-Podwielątek, gdzie w świetlicy zaplanowany jest odpoczynek. Na wyznaczonym miejscu postoju znajduje się również plac zabaw dla dzieci. Po dłuższym relaksie planowany jest powrót do parku w Wyszkowie.

  • Trasa 25 km – terenowa (start 9.30)
Prowadzący: Andrzej Grajczyk, Jerzy Sitek (Leśna Szkoła), Marek Siekierski (Klub Przyjaciół Wyszkowa).

Trasa terenowa to nowość podczas wyszkowskich wypraw pierwszomajowych. Organizatorzy sugerują uczestnikom udział z jednośladami wyposażonymi w opony górskie.
Przebieg trasy: Wyszków - Skuszew - Kółko - Suwiec - Kamieńczyk - most na Liwcu - rzeczka Wilżanka - krawędź rzeki Bug - Płudy - Rafa - Kamieńczyk - Wyszków. Łącznie ok. 26 km. Trasa w części terenowej prowadzi drogami i ścieżkami nie wymagającymi zbyt dużego wysiłku od rowerzystów, możliwa do pokonania dla każdego. Uczestnicy dotrą do wielu miejsc niezwykłych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Obejrzą: pomnikowe dęby, wydmy, malowniczą rzeczkę Wilżankę i oberwany przez wodę brzeg Bugu z widokiem na Wielkie Zakole oraz łęgi kamieńczykowskie z okazałymi wierzbami i topolami czarnymi. Ciekawy jest też Kamieńczyk (kiedyś Kamieniec Mazowiecki), gdzie w 1973 roku odkryto w części wsi "Suwiec" cmentarzysko kultury przeworskiej. Znajduje się tu kościół, zaprojektowany przez J.P. Dziekońskiego (budowany 1896-1900), drewniana dzwonnica z 1885 roku, Chrystus w łodzi oraz pomnik poległych w powstaniu styczniowym. Na cmentarzu rowerzyści obejrzą pomnik ku czci poległych w II wojnie światowej i grób dziadków Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Interesujący jest też kamienny flisak obrazujący dawną ważną profesję mieszkańców, oraz muzeum etnograficzno-historyczne Henryka Słowikowskiego.

  • Trasa 35 km (start 10.00)
Prowadzący: Bogdan Osik, Marek Filipowicz (Stowarzyszenie Kulturalno-Alternatywne "Pepisko")

Trasa prowadzić będzie przez Rybienko Leśne, tereny nadbużańskie, następnie Tumanek i Fidest, gdzie uczestnicy odwiedzą najprawdopodobniej posesję rzeźbiarza Leona Gruzda (za zgodą właściciela). Artysta tworzy instalacje z metalu, drewna i kamienia. W Loretto, kolejnej miejscowości na trasie, rowerzyści zwiedzą sanktuarium oraz obejrzą nową świątynię. Na uczestników czekać będzie ognisko nad Liwcem u sióstr. Leśna droga z Loretto poprowadzi następnie nad malowniczą skarpę w Świniotopii. Ostatnim punktem na trasie będzie Rynek Tadeusza Kościuszki w Kamieńczyku, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić muzeum etnograficzno-przyrodnicze Henryka Słowikowskiego. Z Kamieńczyka grupa powróci do Wyszkowa.

  • Trasa 45 km (start 9.00)
Prowadzący: Jacek Szymanik (Wyszków Moje Miasto), Mirosław Powierza (Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa Puszczy Białej i Kamienieckiej, MGBP).

Najdłuższy z rajdów, bo aż 45 km, dotrze aż do Tuchlina. Będzie to malownicza trasa krajobrazowa, na której uczestnicy podziwiać będą wspaniałe widoki, podglądać zwierzęta i cieszyć się pięknem wyszkowskiej przyrody. Trasa biegnie przez Zakręzie, gdzie będzie pierwszy przystanek w punkcie widokowym, następnie Turzyn, Brańszczyk (odpoczynek przy przeprawie promowej). W dalszej kolejności amatorzy dwóch kółek trafią na wały i rozlewisko, okolicę bogatą w liczne siedliska bocianie, dalej do punktu widokowego w Tuchlinie, następnie do Nowego Brańszczyka i Sierakowca, ostoi bobra. W leśniczówce Tuchlin przewodnicy zaplanowali poczęstunek dla zmęczonych rowerzystów. Po małym posiłku uczestnicy rajdu wracać będą prosto do Wyszkowa.